Carambola ma dobrą ilość witaminy A, która jest sojusznikiem wzroku, skóry i pomaga w rozwoju płodu. To także witaminę C, co poprawia odporność, witaminy E, który ma silne działanie przeciwutleniające i witaminy z grupy B, które są istotne dla układu neurologicznego.

Potasu, który pomaga w regulowaniu ciśnienia krwi, jest również obecne w karamboli, jak również włókien, które promują wypróżnienia. Działo mogą być spożywane jako świeże owoce w postaci dżemem, marmoladą lub soków.

Niestety, pomimo witamin wspomniano powyżej, karambola ma też wadę. Pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek, nie powinny spożywać z gwiazdą owocowego, ponieważ ma caramboxina enzym, który nie jest filtrowany przez nerki.

Nadmiar caramboxina może dotrzeć do mózgu i spowodować wymioty, dezorientacja, pobudzenie, drgawki, a nawet prowadzić do śmierci. Osoby z tendencją do tworzenia się kamieni nerkowych za pomocą kwasu szczawiowego powinny unikać spożywania owoców.

Diabetycy powinni również unikać spożywania carambola, mają tendencję do rozwijania problemy z nerkami. Niektóre osoby z nadciśnieniem mają problemy z nerkami bezobjawowe, tak, że spożycie carambola może pogorszyć sytuację.

Dla zdrowych ludzi, zalecana ilość carambola jest jednostką dojrzałych owoców. Carambola może być spożywana przez ludzi zdrowych, ale bez ekscesów. Jeżeli jest spożywany w dużych ilościach lub jeśli sok jest spożywane codziennie karambola może również wystąpić problemy z nerkami. Maksymalna dawka, która może być karambola spożycia zależy od osoby, nie ma badania dotyczące dawki maksymalnej.

Niektóre objawy zatrucia carambola są szloch, splątanie, osłabienie mięśni i drgawki. W obliczu tych objawów, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej.